Menu

Berlin Flarmoni Orkestrası

- Anasayfa, Genel, Müzik, Yazılar
Berlin Flarmoni Orkestrası

GELENEKSEL YENİ YIL KONSERİ 

 Berlin Filarmoni Orkestrası

Berlin Filarmoni Orkestrasının geleneksel yeni yıl konserini NTV kanalından 31 Aralık 2010 Cuma akşamı erken saatlerde canlı olarak izledim.

Bu konserin birçok ülkede canlı yayınlandığını biliyorum. Orkestra şefi 29 yaşında Gustavo DUDAMEL, konserin solisti ise ünlü mezzo-soprano Elina GORANCA idi. Eğer ilgili olup da izleyemeyenler var ise onlar adına üzüntümü belirtmek isterim. (NTV konseri banttan tekrar yayımlayacaktır daha önce gerçekleştirilmiş konserleri tekrar yayınlamıştı.)

Batı Klasik Müziğini zevkle dinlerim. İzlerken ya da dinlerken başka bir haz alırım. Hele de canlı ise asla doyamam. Bu üst düzey orkestraları da başka orkestra ve topluluklarla kıyaslamam ve kıyaslayamam.

Sanatın sanat için yapılması gerektiğini savunur ve bunu gerçekleştirenlere büyük saygı duyarım. Sanat halk için yapılacaksa sanatın kalitesinin düşeceğini her zaman savunurum. Kalite düştükçe de sanatın yok olacağını, sanat diye bir şeyin kalmayacağını bilirim. Bu tür orkestralar daima sanatı sanat için yapmışlardır. Sanattan herkes anlamak zorunda değil, herkes dinlemek zorunda da değil. Bu sebepten dolayı bu tür konserleri 1200 Euro bilet ücreti vererek izliyor insanlar.

Orkestra salonun ortasına yerleştirilmiş, karşısında bizde olduğu gibi izleyiciler var, farklı olan orkestranın arkasında da izleyiciler var. Solist ya da şef eser bitince öndeki izleyicileri selamlıyor sonra orkestrayı selamlarken arkadaki izleyicileri de selamlıyor.

Bize ters gelebilir ama bunun aynısını dünya müziğine yön veren Avusturya’da Viyana Filarmoni Orkestrasının Viyana’da ki bir konserinde de izlemiştim. Avusturyalılar ve Almanlar bunu yapıyor. Ama bize arkada izleyici olur mu diye oldukça farklı gelebiliyor.

Bir konseri daha canlı (TV yayınından) izlemenin verdiği huzur içerisinde bir sonraki konser zamanını beklemeye başlıyoruz.

Akif BAYAZIT

31 Aralık 2010

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *